Cart 0

Blog

اولین فلسفه هک رشد چیست؟

هک رشد

در زمان های قدیم برای تداوم حیات، نیاز هر فرد با تلاش فردی مانند شکار، تولید و قدرت … تامین می‌شد.

به طور مثال قدرت را بررسی می کنم. از این رو با توجه به اینکه با افتخار اعلام می کنم روستا زاده هستم،در زمان های قدیم دو حالت برای اینکه یک زمین را بدست بیاوری وجود داشت.

حالت اول:تولید. یعنی اولین نفری که در یک زمین بذر می کاشت،صاحب زمین بود.مثلا اگر یک فرد  بذر گندم می کاشت و علاوه بر اینکه تمام گندم ها را می فروخت زمین نیز مال او بود.

حالت دوم:زور و قدرت. که بیشتر با این روش زمین را بدست می آوردند. در واقع در این حالت هر که زورش بیش،زمینش بیش. مثلا نگاه می کنی یک شیخ یا کد خدا ده ها روستا زیر نظرش بود و صدها هکتار زمین نیز صاحب می شد.

در عصر جدیدی که ما در آن زندگی می کنیم معیار داشتن زمین؛ زد و بند و ضابطه و رابطه است و چیزی وجود دارد به نام زمین خواری! 

ولی با گذشت زمان  افراد هرگز به تولید شخصی قانع نبودند و اگر در آن روز بشر نمی‌توانست با زور و قدرت هرچه می‌خواهد به چنگ آورد، ناگزیر حاضر می‌شد کوتاه بیاید و  از راه معاوضه جنس با جنس (معاوضه مستقیم کالا با کالا) نیازهای عادی زندگی را فراهم کرده و از این راه امرار معاش کند.

حتی در روی نقاشی ها و حجاری های مصر قدیم، صحنه های معاملات و داد و ستد هایی که به وسیله ی معاوضه صورت می گرفته است، دیده می شود. به این طریق که کشاورز، شکارچی و گله دار در مقابل زینت آلات و ظروف ساخته شده، مشغول تعویض کالای خود می شدند.شما هم اگر خودکار خود را به هم کلاسيتان بدهيد و در مقابل از او يک دفترچه بگيريد مبادله کالابه کالا انجام داده ايد.

با افزايش روابط بازرگاني و مبادله ي بين مردم و مشکلات حمل و نقل و نگهداري کالاهاي واسطه اي مردم کشورها پول را به وجود آوردند تا به عنوان کالاي واسطه اي در مبادلات استفاده شود.

به نظر من سه دهه را پیش رو گذاشته ایم

عصر اول : محصول یعنی چیزی که وجود فیزیکی داشت مبادله می شد.مثلا: زیور آلات،ظروف،پارچه،قند،شکر و..

عصر دوم:  محصول بود و خدمات هم نیز اضافه شد.مثلا: علاوه بر کالاهای عصر اول بابت خدماتی مانند سخنرانی کردن،تعمیر ماشین نیز پول دریافت می شد.

عصر سوم:علاوه بر محصولات فیزیکی و خدمات این بار “بایت های صفر و یک ” نیز محصول حساب می شود. مثلا: فیس بوک،تلگرام،نرم افزاهای حسابداری نیز یک محصول است.

تا پیش از ظهور اینترنت، فرآیند خرید و فروش محصولات همگی در بستری فیزیکی و واقعی شکل می‌گرفت. اما اینترنت همه چیز را برای همیشه تغییر داد.

حال دیگر خلق یک محصول، منحصر به داشتن یک خط تولید مکانیزه نبود، بلکه می‌شد ایده‌ها را نیز در قالب صفر و یک‌های دیجیتال فروخت.

فرآیند توزیع و تبلیغ محصولات نیز دچار انقلابی اساسی شد.بازتعریف محصول و بازتعریف توزیع شرایط مناسب برای پیدایش هک رشد (Growth Hacking) را فراهم کرد.

بازتعریف محصول دقیقا یعنی چه؟

برای هزاران سال، محصول همواره یک شی‌ء فیزیکی بوده، اما اکنون می‌تواند بایت‌های نامرئی اطلاعاتی باشد که در قالب یک محصول نرم‌افزاری به شما عرضه می‌شود. الان دیگه باید با بیت و بایت گیگابایت و مگابایت ترابایت سر و کله زد.

محصولات پیش از این، تنها اشیایی نظیر طلا،خودرو، شامپو، کتاب، میز و … را شامل می‌شد، اما اکنون توئیتر و فیسبوک هم یک محصول است، نرم‌افزار حسابداری شرکت شما نیز یک محصول است.

بله، امروزه چیزهایی که نمی‌توانید با دست لمس کنید نیز محصول هستند.

این گذار و تحول اساسی، اصلی‌ترین دلیل وجود هک رشد و هکرهای رشد است. در واقع، اینترنت نوع جدیدی از محصول را به دنیا معرفی کرده است که نوع جدیدی از تفکر و نگاه را می‌طلبد.

به خاطر همین بازتعریفِ محصول توسط اینترنت، یک محصول می تواند در بازاریابی و تبلیغ خودش نقش داشته باشد! جالب نیست؟

به طور مثال شما در اینستاگرام می توانید عکس هایتان را به اشتراک بگذارید همدیگر را تگ کنید،برای هم کامنت بگذارید و می توانیدتجربه خودتان را در این پلتفرم بیشتر و بیشتر کنید.

حالا فرض کنید یک شامپو کلیر ضد شوره خریده اید،نهایتا شما از شامپو خوشتان بیاید و  این حس را با یک نفر دیگر به اشتراک بگذارید. در واقع در محصولات نسل قدیم باید یک واسط بین محصول قرار بگیرد تا آن را تبلیغ و بازاریابی کند. اما در عصر جدید یک محصول می تواند خودش را بازاریابی کند و بفروشد!

دراپ‌باکس(سرویس میزبانی فایل) می‌گوید اگر یکی از دوستان خود را برای ثبت‌نام در این سرویس دعوت کنید، به شما فضای رایگان ابری جایزه می‌دهد، اما شامپو یا خودرو نمی‌تواند چنین پیشنهاد وسوسه‌انگیزی به مصرف‌کننده بدهد.

اینجاست که شاعر می گوید محصول آن است که خود ببوید نه آن است که دیگران بگویند!

 

به قول دوست خوبم احمد زینی می گوید دنیای دیجیتال دنیای کوانتوم هست،کوانتوم یعنی پیوسته نیست و محصول باید قابل سنجش و اندازه گیری باشد.

به زبان دیگری بخواهم بگویم:

کسی که هکر رشد است باید با محصولی روبه رو باشد که مقیاس پذیر(Scalable) باشد.زیرا محصول مقیاس پذیر قابلیت رشد هم دارد.

وقتی می‌گوییم یک مدل کسب و کار مقیاس پذیری دارد به این معناست که:

  • اگر امروز با ۵نفر در حال انجام است، می‌توان آن را با ۱۰۰ نفر هم انجام داد.
  • یا اگر امروز گردش مالی ۱ میلیون تومانی دارد، می‌توان آن را با گردش مالی ۱۰۰میلیون تومانی هم تصور کرد.
  • یا اگر امروز۱۰ مشتری دارد می‌توان شرایطی را تصور کرد که ۱۰۰۰ مشتری هم داشته باشد.

در واقع اولین نکته ای که به عنوان یک هکر رشد باید بدانیم این است که اگر می خواهیم یک محصول یا کسب و کار را رشد بدهیم محصول خودش باید خودش را بازاریابی کند و بفروشد نه اینکه یک بنر تبلیغاتی در شلوغ‌ترین نقطه‌ی شهر، کاربران جدیدی را به خود جذب می‌کنند.

پس اگر برچسپ هکر رشد را دارید این را بدانید که پیش شرط اصلی محصول این است که باید  self viral Marketing(قابلیت خود ویروسی شدن) داشته باشد.

 

خوب حالا نوبت شماست،یک مثال بزنید که محصولی خودش را تبلیغ کرده است بدون وابستگی به هیچ ابزار دیگری!زیر همین مقاله نظر بگذارید تا با هم کمک کنیم فلسفه رشد در کشور ایران و محصولات گسترش یابد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up